Nie wszystko do jednego pojemnika, czyli kto odpowiada za odpady

Warto wiedzieć: odpad odpadowi nierówny. Bardzo duże znaczenie ma to, gdzie dane odpady zostały wytworzone: w domu, w miejscu pracy lub szkole czy może podczas spaceru na ulicy. Dlaczego jest to takie ważne?
Związek Międzygminny „Pilski Region Gospodarki Odpadami Komunalnymi” obejmuje systemem odbioru i zagospodarowania odpadów wyłącznie nieruchomości zamieszkałe, czyli domy jednorodzinne i nieruchomości wielorodzinne. Odpady od mieszkańców odbiera operator, który jest wyłaniany w przetargu. Mieszkańcy mogą też korzystać z Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Właściciel lub zarządca nieruchomości jest zobowiązany do złożenia deklaracji i ponoszenia opłaty.
Nieruchomości niezamieszkałe, czyli m.in. firmy, lokale usługowe i gastronomiczne, banki, sklepy, urzędy, szkoły, szpitale i przychodnie, cmentarze, targowiska nie są objęte tym samym systemem, co budynki jedno i wielorodzinne. Oznacza to, że odpady, które powstały na terenie nieruchomości niezamieszkałych, nie mogą trafić do tych samych pojemników, co odpady mieszkańców. Właściciele lub zarządcy nieruchomości niezamieszkałych muszą podpisać umowę z firmą, która będzie odbierała odpady. Związek Międzygminny „PRGOK” prowadzi kontrole dotyczące tego czy właściciele lub zarządcy takich nieruchomości mają podpisane umowy na odbiór odpadów. W przypadku gdy mieszkańcy zauważą, że odpady z firmy lub sklepu trafiają do ich altany śmietnikowej, mogą zgłosić to do Biura Związku Międzygminnego „PRGOK”: tel. 67 344 21 00 wew. 2.
Osobną kategorią są też kosze uliczne. Za ich opróżnianie odpowiada gmina. Związek Międzygminny „PRGOK” nie ma wpływu na to, w jakich miejscach ustawione są uliczne kosze ani na to jak często odbierane są z nich odpady.