Zasady korzystania z PSZOK-u
Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Pile (ul. F. Philipsa) czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 10. do 18. oraz w soboty w godzinach od 10. do 14. Pozostałe PSZOK-i czynne są w poniedziałki, środy i soboty w godzinach od 9.00 do 17.00.
Rodzaje odpadów, które są odbierane w punktach PSZOK na terenie Związku Międzygminnego PRGOK:
-
papier;
-
metal;
-
tworzywa sztuczne;
-
opakowania wielomateriałowe;
-
szkło;
-
odpady niebezpieczne (lampy fluorescencyjne, termometry rtęciowe, rozpuszczalniki, kwasy, oleje inne niż jadalne, opakowania z pozostałościami niebezpiecznymi, środki ochrony roślin, farby, tusze, kleje, lepiszcze i żywice, detergenty);
-
przeterminowane leki;
-
przeterminowane chemikalia;
-
odpady niekwalifikujące się do odpadów medycznych powstałe w gospodarstwie domowym w wyniku przyjmowania produktów leczniczych w formie iniekcji i prowadzenia monitoringu poziomu substancji we krwi, w szczególności igły i strzykawki;
-
zużyte baterie i akumulatory (drobne baterie i akumulatorki oraz akumulatory z samochodów osobowych);
-
kompletny zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny;
-
meble i inne odpady wielkogabarytowe (opróżnione z zawartości oraz nie zawierające innych odpadów) w limitowanej ilości do 300 kg na gospodarstwo domowe w każdym roku kalendarzowym;
-
odpady budowlane i rozbiórkowe, pochodzące z prowadzenia drobnych prac remontowych nie wymagających pozwolenia na budowę ani zgłoszenia zamiaru prowadzenia robót do starosty, w limitowanej ilości 200 kg na gospodarstwo domowe w każdym roku kalendarzowym, należy dostarczyć selektywnie z podziałem na:
a) odpady z betonu i gruzu betonowego (niezanieczyszczone),
b) odpady z gruzu ceglanego (niezanieczyszczone);
-
zużyte opony, pochodzące wyłącznie z rowerów, wózków, motorowerów i motocykli oraz pojazdów o masie całkowitej do 3,5 tony, które nie są wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej – w limitowanej ilości ( do 6 osób włącznie - 5 szt., od 7 osób i więcej -10 szt.) na gospodarstwo domowe w każdym roku kalendarzowym;
-
odzież i inne tekstylia.
PSZOK nie przyjmuje następujących odpadów:
- odpadów, których wyciekają płyny i inne substancje,
- części samochodowych,
- odpadów silnie toksycznych,
- odpadów zawierających azbest, eternit i papę,
- padłych zwierząt,
- resztkowych (zmieszanych) odpadów komunalnych,
- opon z działalności gospodarczej tj. opon z pojazdów ciężarowych i maszyn rolniczych,
- folii z działalności rolniczej.
REGULAMIN PUNKTÓW SELEKTYWNEJ ZBIÓRKI ODPADÓW KOMUNALNYCH DZIAŁAJĄCYCH NA TERENIE ZWIĄZKU MIĘDZYGMINNEGO „PILSKI REGION GOSPODARKI ODPADAMI KOMUNALNYMI”
§1 – Informacje ogólne
1. Regulamin określa szczegółowe zasady funkcjonowania Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych zwanych dalej „PSZOK” na terenie Związku Międzygminnego "Pilski Region Gospodarki Odpadami Komunalnymi” zlokalizowanych w następujących miejscowościach:
1) Gmina Czarnków – Brzeźno (teren przy oczyszczalni ścieków przy ul. Kwiatowej),
2) Gmina Czarnków – Gajewo (droga wojewódzka 153 w kierunku Runowa),
3) Gmina Drawsko – Drawski Młyn (teren przy oczyszczalni ścieków),
4) Gmina Jastrowie – Jastrowie (ul. Narutowicza przy maszcie antenowym),
5) Gmina Kaczory – Kaczory (teren przy oczyszczalni ścieków),
6) Gmina Krajenka – Krajenka (teren zrekultywowanego składowiska odpadów komunalnych),
7) Gmina Krzyż Wielkopolski – Krzyż Wielkopolski (zjazd z wiaduktu w stronę Drawska w pierwszą drogę po prawej stronie),
8) Gmina Miasteczko Krajeńskie – Grabówno (zjazd z DK 10 w kierunku miejscowości Solnówek),
9) Gmina Piła – Piła przy ul. Fritsa Philipsa,
10) Gmina Ujście – Byszki (na terenie oczyszczalni ścieków),
11) Gmina Wieleń – Wieleń Północny (teren zrekultywowanego składowiska odpadów komunalnych Marianowo).
2. Punkty Selektywnej Zbiórki odpadów Komunalnych czynne są w następujących terminach z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy:
1) PSZOK Piła: od poniedziałku do piątku w godzinach 10-18, sobota od godziny 10.00-14.00,
2) pozostałe PSZOK w dniach: poniedziałek, środa, sobota w godzinach 09.00 – 17.00.
3. PSZOK nieodpłatnie przyjmuje odpady wymienione w § 2 pkt. 1 wyłącznie na warunkach niniejszego regulaminu od mieszkańców z gospodarstw domowych gmin Związku Międzygminnego „PRGOK”.
4. W uzasadnionych przypadkach PSZOK może zawiesić lub ograniczyć przyjmowanie wszystkich lub części rodzajów przyjmowanych odpadów.
§2 – Ustalenia szczegółowe
1. PSZOK przyjmuje następujące rodzaje odpadów pochodzące wyłącznie gospodarstw domowych:
1) papier;
2) metal;
3) tworzywa sztuczne;
4) opakowania wielomateriałowe;
5) szkło;
6) odpady niebezpieczne (lampy fluorescencyjne, termometry rtęciowe, rozpuszczalniki, kwasy, oleje inne niż jadalne, opakowania z pozostałościami niebezpiecznymi, środki ochrony roślin, farby, tusze, kleje, lepiszcze i żywice, detergenty),
7) przeterminowane leki;
8) przeterminowane chemikalia;
9) odpady niekwalifikujące się do odpadów medycznych powstałe w gospodarstwie domowym w wyniku przyjmowania produktów leczniczych w formie iniekcji i prowadzenia monitoringu poziomu substancji we krwi, w szczególności igły i strzykawki;
10) zużyte baterie i akumulatory (drobne baterie i akumulatorki oraz akumulatory z samochodów osobowych);
11) kompletny zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny;
12) meble i inne odpady wielkogabarytowe (opróżnione z zawartości oraz nie zawierające innych odpadów) w limitowanej ilości do 300 kg na gospodarstwo domowe w każdym roku kalendarzowym;
13) odpady budowlane i rozbiórkowe, pochodzące z prowadzenia drobnych prac remontowych nie wymagających pozwolenia na budowę ani zgłoszenia zamiaru prowadzenia robót do starosty, w limitowanej ilości 200 kg na gospodarstwo domowe w każdym roku kalendarzowym, należy dostarczyć selektywnie z podziałem na:
a) odpady z betonu i gruzu betonowego (niezanieczyszczone),
b) odpady z gruzu ceglanego (niezanieczyszczone).
14) zużyte opony, pochodzące wyłącznie z rowerów, wózków, motorowerów i motocykli oraz pojazdów o masie całkowitej do 3,5 tony, które nie są wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej – w limitowanej ilości ( do 6 osób włącznie - 5 szt., od 7 osób i więcej -10 szt.) na gospodarstwo domowe w każdym roku kalendarzowym;
15) odzież i inne tekstylia.
2. Odpady dostarczane do PSZOK muszą być posegregowane na frakcje ujęte w §2 pkt. 1, nie mogą być zmieszane z innymi frakcjami i zanieczyszczone.
3. PSZOK nie przyjmuje:
1) odpadów, z których wyciekają płyny lub inne substancje,
2) odpadów silnie toksycznych,
3) odpadów zawierających azbest, eternit i papę,
4) odpadów, które nie są ujęte w §2 pkt. 1 niniejszego Regulaminu,
5) padłych zwierząt,
6) niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych,
7) odpadów z remontów, powstających w trakcie robót wykonywanych przez podmiot świadczący usługi remontowe i budowlane, który jest odpowiedzialny za zagospodarowanie tych odpadów zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa,
8) opon z działalności gospodarczej w szczególności opon z pojazdów ciężarowych i maszyn rolniczych,
9) części samochodowych (np. zderzaki, reflektory, szyby, elementy karoserii)
10) odpady pochodzące z działalności gospodarczej, w tym z działalności rolniczej,
11) folii z działalności rolniczej.
4. Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przyjmują odpady dostarczone we własnym zakresie i własnym transportem przez mieszkańców gmin Związku Międzygminnego „PRGOK”, na podstawie oświadczenia Załącznik nr 1 do niniejszego Regulaminu lub uprawnione przez nich osoby trzecie, na podstawie upoważnienia stanowiącego Załącznik nr 2 do niniejszego Regulaminu.
5. Każdy pojazd wjeżdżający na PSZOK będzie ważony przy wjeździe i wyjeździe.
6. Mieszkaniec przywożący odpady do PSZOK celem weryfikacji powinien okazać dowód osobisty lub inny dokument poświadczający tożsamość oraz wypełnić „Oświadczenie o przekazaniu odpadów”. Oświadczenie jest Załącznikiem nr 1 do niniejszego Regulaminu.
7. Mieszkańcy nieruchomości wielorodzinnych mogą upoważniać osoby trzecie (zarządców nieruchomości) do przekazania odpadów w ich imieniu wypełniając „Upoważnienie do przekazania odpadów” stanowiące Załącznik nr 2 do niniejszego Regulaminu.
8. Odpady są przyjmowane od mieszkańców gmin Związku Międzygminnego „PRGOK” zarejestrowanych w ewidencji lub osoby przez nich upoważnione, które złożyły deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi do Biura Związku i nie zalegają z opłatami z tytułu gospodarowania odpadami komunalnymi.
9. Obsługa PSZOK instruuje mieszkańców co do zasad i sposobów segregacji.
10. Mieszkaniec pod nadzorem obsługi PSZOK samodzielnie umieszcza wszelkie odpady w kontenerach i pojemnikach. Obsługa PSZOK nie wyjmuje z samochodu i nie umieszcza w kontenerach lub pojemnikach odpadów. Obsługa wskazuje miejsce, w którym odpady należy umieścić.
11. Odpady w PSZOK gromadzone są selektywnie, w specjalnie przygotowanych do tego celu oznakowanych pojemnikach lub kontenerach w sposób bezpieczny dla zdrowia ludzi i środowiska.
12. Odpady płynne i inne odpady wymagające opakowania muszą znajdować się w szczelnych (nie cieknących) i nieuszkodzonych opakowaniach oraz posiadać oryginalną etykietę umożliwiającą identyfikację odpadów w chwili przekazania. W przeciwnym przypadku odpady nie zostaną przyjęte.
13. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, który przekazywany jest do PSZOK powinien być kompletny. W przeciwnym przypadku odpady nie zostaną przyjęte.
14. Odpady dostarczane są przez mieszkańców własnym lub wynajętym transportem i we własnych opakowaniach.
15. Pracownicy Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych odmawiają przyjęcia odpadów, w przypadku gdy są to inne odpady niż te wymienione w §2 pkt. 1 Regulaminu, mogą zagrażać życiu lub zdrowiu pracowników i osób trzecich, gdy są to odpady pochodzące z działalności gospodarczej. Pracownicy odmawiają przyjęcia odpadów, które mogą zawierać substancje toksyczne i trujące lub gdy opakowanie, w którym odpady zostały przywiezione jest uszkodzone.
§3 – Postanowienia końcowe
1. Osoby korzystające z PSZOK zobowiązane są do przestrzegania niniejszego Regulaminu oraz zasad BHP i p.poż. zobowiązane są do wykonywania zaleceń pracowników PSZOK.
2. Dzieci poniżej 13 lat na terenie PSZOK mogą przebywać tylko pod opieką osoby dorosłej.
3. Administratorem danych osobowych zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych osobowych) zgodnie z art. 13 jest Związek Międzygminny „Pilski Region Gospodarki Odpadami Komunalnymi”.
4. Teren Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych jest monitorowany, a obraz podlega rejestracji.
5. Wjazd na teren Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych oznacza akceptację niniejszego Regulaminu.